GEMEREK

GEMEREK

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 1132 kilometre kare olan Gemerek ilçesinin doğusunda ve kuzeyinde Şarkışla ilçesi, güney ve güneybatısında Kayseri, batısında yine Kayseri ve Yozgat illeri bulunur.

 

Gemerek Gezilecek Yerler

Akarsuları, ormanlık alanları ile oldukça güzel bir doğal hayatı olan bu ilçemiz doğu-batı yönünde önemli bir konumda olduğu için tarihi ile de dikkat çeker. Sivas merkeze 103 kilometre uzaklıkta bulunan bu ilçe tarihi dokusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu tarihi ilçenin başlıca gezilecek yerleri şunlardır:

Merkez Camii (Şahruh Bey Mescidi)

Gemerek merkezinde yer almaktadır. Caminin giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabeye göre Merkez Camii ilk olarak Dulkadiroğlularından Alaüddevle’nin oğlu Şahruh Bey tarafından yapılmıştır. 1749 ve 1822 yıllarında cami tamir edilmiştir. Dikdörtgen planlı, düz tavanlı bir yapıdır.

Çepni Camii

İlçe merkezinde yer almaktadır. Kitabesine göre cami; 1530 yılında Kızılkocaoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmış ve 1826 ile 1898 yıllarında onarım görmüştür.

Bir avlu içinde yer alan cami taşlar ile yapılmış bir yapıdır. Kare planlı, çapraz tonoz ile örtülüdür. Tek minareli olan camii orijinal halini koruyarak günümüze kadar ulaşan mihrabı ile dikkat çekmektedir.

 

Sızır Şelalesi

Gemerek ilçesinde yer almaktadır. Yeşillikler arasında gürül gürül akan sesi ile huzur veren Sızır Şelalesi ilçenin vazgeçilmez mesire yerlerindendir. Keyifli zamanlar geçirmek ve aynı zamanda güzel manzara fotoğrafları çekmek istiyorsanız Sızır Şelalesini görmenizi tavsiye ederim.

(Visited 158 times, 1 visits today)
0 Resimler
0 subscribers
158 views
Resim Gönder
Bize Resim Gönderirmisiniz?
Merhaba
Yayınlanmasını İstediğiniz Resimleri Gönderirmisiniz? Watsapp Numaramız +90 531 408 58 58